Az Udvartér Színház a 2024-25-ös évadot Barta Lajos a Szerelem című drámájával kezdte, Dálnoki Csilla rendezésében, akinek első nagy színpadi produkciója rendezőként. A bemutató előtt beszéltem vele és, elmondása szerint a nagyon sok szereplővel megírt darab, amit abban a felállításban, ahogy megírta a szerző objektív okok miatt nem lehetett bemutatni. Húgával Dálnoky Réka dramaturggal, addig gyúrták míg lett belőle egy színpadi játék Barta Lajos nyomán.
Az alkotói szabadság megengedi, hogy egy régebben megírt darabot átírják, szét darabolják, aztán összerakják, de a mondanivalója megmaradjon. Persze itt is megmaradt az amiről a darab szól a szerelemről, amiből esetleg házasság is lehet, a boldogságvágyról. Barta Lajos Szerelem premierje 1916-ban volt a budapesti Vígszínházban. A darabban a XX. század elejei az igazán mindent beborító állandó őszi háborús hangulat jelenik meg. Barta megidézi a derűlátónak hazudott életet a gyenge anyagi helyzetben élő kisvárosi család életén és küzdelmén keresztül. Barta Lajos színműve azért örök fiatal mert egyszere idézi meg a kor szellemét, a szenvedélyt, a szerelmet.
Mikor jelenlegi produkcióhoz a darabokból összerakták a kor szelleme kimaradt és lett belőle egy egyszerű színjáték gegekkel. Rá lehet fogni, hogy az abstract díszletre az egymásra dobált dobozok esetleg a kor zilált, kilátástalan rendezetlenségét suggalják, de nem azt a miliőt ahol a szereplők élhetik a bensőséges szerelmet hajhászó életüket. Vidéki kispolgári család jelenik meg, három nővér, három szenvedélyes lány, akik mindenre képesek a boldogságuk elérésében. A kézdivásárhelyi bemutató esetén az érzésem az volt, hogy a család vívódása nagyon egyoldalú, hiányzik a küzdelem társadalmi nyomással, marad az anya küzdelme, hogy biztonságos jövője legyen a lányainak. Végül is Dálnoky Csilla rendezésében maradt a szöveg egy része a humorral, néhol túlzottan groteszk jelenetekkel.
A színészi pálya elején járó Elek Ágota, Ferenc Evelin középső és legkisebbik lány szárnybontogató szereplése kellemes, hitelesen játszák a fülig szerelmes és csalódott lányokat.
Nelli Gecse Noémi és az anya Bartalis Gabriella játékában látszik a tapasztalat.
Külön színfoltja a darabnak, hogy Nelli színpadra viszi a vénlány szerepét. Abban a korban van, hogy már mindenáron férjhez akar menni, húgai minden lelkiismeret furdalás nélkül lenyúlnák az általa kiszemelt vőlegényt. Gecse Noémi Nelli szerepéből sugárzik az egyfajta kényszerű stratégia és félelem, hogy belesüpped a vénkisasszonyi státusba. Rivalizálása ugyan érthető, de súrlódásokat eredményez a testvérek között, akik amúgy szeretik egymást.
Nelli által kiszemelt hivatalnok Komoróczy akit Csorba Kristóf-György, alakít az anya is anyagilag a legstabilabb férjnek tart. Egy hipochonder férfi, aki nyáron is meleg alsónadrágot visel, de inkább lánytestvérnel próbálkozik, az pedig játszik vele de gyorsan dobja is.
Csorbanak egy olyan „enervált férjjelöltet” kellene alakítania, aki passzív, tétova, és érzelmileg vagy akaraterőben gyenge, ami miatt nehezen kötelezi el magát. Sajnos túl játszodja szerepét és néha inkább bárgyú arcú csodabogár lesz.
Böske és Lujza által kiszemelt férj jelölteket a darabból a szél hamar elfújja A föld felett tíz centivel járó költő a biztos szerelmet a bizonytalan hírnévért gyorsan otthagyja és elutazik a fővárosba. A katonát a parancs elszólítja. Mihály János, a katona olyan a szerepbe, mint a zubbonyba kényszerített nyalka legény kinek mintha az arcára fagyott volna a mosoly a parancs hallatán. A költő és a katona játéka esetleges: “bejön vagy sem” a néző döntse el.
Kiss László megjelenő kereskedő szerepe valahogy kiesik a darabból, nem lehet tudni miért van rá szükség a darab vége felé.
Az erotikus jelenetek olyanok mint a kis térre bepréselt epizód jelenet, beleértve a dobozok közti szeretkezést is.
Végül is az előadás kellemes érzelmeket, netán csalódásokat röppent fel a nézőben. Jó érzéssel emlékezhetünk vissza rá. A kisebb lányok szárny bontogatásai megérdemli a figyelmet érdemes odafigyelni a pályafutásuk alakulására. A szereplők a rendező, a dramaturg valamint a stáb tehetségük legjavát adták. Ezt értékelte is a kézdivásárhelyi közönség a hosszan tartó tapssal.
Barta Lajos: Szerelem (Kézdivásárhely: Udvartér Teátrum)
Bartalis Gabriella
Csorba Kristóf-György
Elek Ágota
Ferenc Evelin
Gecse Noémi
Kiss László
Mihály János
Rendező: Dálnoky Csilla
Dramaturg: Dálnoky Réka
Tóth